lo.trzebinia@gmail.com

32 612 22 01

Facebook

YouTube

Warsztaty antydyskryminacyjne

Dodano

„Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania Żydów. To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie”.
Słowa Mariana Turskiego wypowiedziane podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, stały się mottem lekcji online, prowadzonej przez edukatorkę Muzeum Polin.
W czasie warsztatów został omówiony schemat tzw. piramidy nienawiści Gordona Allporta, czyli pięciostopniowej skali uprzedzeń. Historia Żydów pokazała mechanizm eskalacji zachowań ksenofobicznych: od wykluczenia, napiętnowania, separowania, izolacji, marginalizacji, gettoizacji, prześladowań, do eksterminacji.
Warsztaty podsumował fragment przemówienia Marian Turskiego:
„Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, 'jakieś Auschwitz' nagle spadnie z nieba".
Marian Turski (ur. 26 czerwca 1926, jako Mosze Turbowicz w Druskienikach) – polski historyk, dziennikarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, W czasie II wojny światowej przesiedlony do Litzmannstadt Ghetto (1942), a następnie więziony w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (1944–1945). Od 2000 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, od 2009 przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie (Wikipedia).

Przemówienie:
https://www.youtube.com/watch?v=BwveeOmDN4o

W warsztatach aktywnie uczestniczyła klasa I b.

Tekst: Aneta Solińska

Wróć